Kaip naudoti vandenines dangas metalui apdoroti ir apsaugoti

Autorius Tikkurila 2021-02-24 09.19.00

waterborne_coatings_metal_treatment_protection

Kad ir kokias pramonines metalo dangas naudotumėte, norite, kad jos ilgai tarnautų ir saugotų metalinius paviršius nuo korozijos atšiaurioje aplinkoje. 

Kaip reikėtų naudoti pramonines vandenines metalo dangas, kad būtų užtikrintas geriausias rezultatas? Pasinaudokite mūsų ekspertų patarimais, kaip išsirinkti tinkamas dangas ir tinkamai jas dengti bei prižiūrėti.

Nuspręskite, kokios rūšies vandeninės dangos Jums tinka

Kaip išsirinkti Jūsų verslui tinkamas vandenines dangas? Rinkdamiesi gruntą, viršutinio sluoksnio arba tiesiai ant metalo dengiamas dangas atsižvelkite į šiuos veiksnius:

 • Kokių rūšių metalą dengiate?
 • Kur ir kaip Jūsų dengtas metalas naudojamas?
 • Kokiomis sąlygomis dengiate?
 • Ką darote pirmiau – dengiate ar montuojate?
 • Kiek ilgai dažai turi išsilaikyti?
 • Kokių dažymo sistemos standartų turite laikytis?
 • Kokia turėtų būti džiūvimo trukmė? 
 • Kiek galite padengti per dieną?

Kompanijos „Tikkurila“ vandeninės metalo dangos visiškai atitinka griežtus pramonės kokybės standartus ir naujausius aplinkosaugos reikalavimus. Kai kurias mūsų vandenines dangas galima dengti tiesiai ant metalo – tai leidžia sumažinti gamybos išlaidas.

Naudokite tinkamą įrangą

Vandeninėms dangoms dengti naudojamos įrangos detalės, turinčios sąlytį su šlapia vandenine danga, turi būti nerūdijančio metalo. Dangai dengti, džiovinti ir prižiūrėti reikės skirtingos įrangos bei technikos. Vandeninės dangos nėra degios, tad nereikės specialios sprogimui atsparios įrangos ir nebus papildomų išlaidų.

Nuvalykite ir paruoškite paviršių

Dengiant metalą paviršiaus paruošimas turi didelę įtaką galutiniam rezultatui. Tirpiklinės dangos „pakantesnės“ purvo ir riebalų likučiams, tačiau vandeninės dangos reikalauja idealios aplinkos ir paviršiaus švaros. Jas dengiant paviršius turi būti nepriekaištingai nuvalytas – be jokių riebalų ar tepalų pėdsakų.

Iš pradžių nuvalykite purvą, dulkes, tirpiąsias druskas ir kitus nešvarumus. Po to pašalinkite bet kokius riebalus ir srautinio valymo būdu nušveiskite rūdis. Srautinis valymas taip pat užtikrina tinkamą dangos sukibimą su dengiamu paviršiumi. Kadangi niekuo nepadengtas plieninis paviršius gana greitai pasidengia rūdimis, srautinis valymas turi būti atliekamas prieš pat jį dengiant.

Prieš dengdami plieninį paviršių pašalinkite riebalus ir nuvalykite srautinio valymo būdu (nuvalymo laipsnis Sa2½; ISO 8501-1). Jei srautinis valymas negalimas, šaltai valcuotą plieną rekomenduojama fosfatuoti, kad pagerėtų sukibimas. Fosfatavimas taip pat pagerina dengto paviršiaus atsparumą korozijai.

Prieš dengdami gruntuotą paviršių pašalinkite riebalus, tepalus, druskas ir purvą, po to atkurkite pažeistą grunto sluoksnį. Gruntuotą paviršių paruoškite taip, kaip nurodyta gaminio duomenų lape.

Vandeninę dangą denkite tinkamai

Vandeninę metalo dangą galite dengti tik ant tinkamai paruošto paviršiaus. Norint užtikrinti patį geriausią rezultatą ir maksimalią vandeninės dangos eksploatacijos trukmę per visą dengimo procesą būtina išlaikyti preciziškumą ir švarą. Tinkamai padengta vandeninė danga bus lygi ir ilgai išsilaikys.

Rinkdamiesi dengimo būdą atsižvelkite į šiuos veiksnius:

 • Kokią vandeninę dangą dengsite
 • Kokia Jūsų įranga
 • Kokia Jūsų gamybos linijos sparta
 • Koks Jūsų gamybos linijos našumas
 • Kur dengsite – dažykloje ar kitur

Vandenines dangas galima dengti įvairia įranga. Populiariausias dengimo būdas – purškimas, taip pat galite dengti panardinamuoju būdu. Siauroms ertmėms, taip pat kai reikia užtikrinti vienodą aukštą dangos kokybę, ypač tinka robotai.

Automatinė purškimo įranga geriausiai tinka didelėms plokštumoms dengti, taip pat kai reikia padengti ilgą eilę vienodų objektų. Rinkdamiesi purškimo būdą atsižvelkite į dangos rūšį, dengiamo objekto formą ir metalo rūšį. Galima naudoti įprastą, beorį, kombinuotąjį arba elektrostatinį purkštuvą. Vandeninėms epoksidinėms ir poliuretaninėms dangoms dengti dažniausiai naudojami dvikomponenčiai beoriai purkštuvai, jie ypač tinka, kai danga dengiama dideliais kiekiais.

Užtikrinkite tinkamas džiūvimo sąlygas

Dengiant kai kurias vandenines metalo dangas pakanka vieno storesnio sluoksnio, bet dauguma šių dangų reikalauja vieno ar dviejų papildomų sluoksnių. Tokiais atvejais reikia leisti kiekvienam sluoksniui tinkamai išdžiūti. Vandenines metalo dangas džiovinkite rekomenduojamoje temperatūroje, taip pat labai svarbu užtikrinti tinkamą vėdinimą.

 

Džiūdamos vandeninės dangos yra jautresnės aplinkos temperatūrai. Aplinkos, dengiamo paviršiaus ir dangos temperatūra dengiant ir dangai džiūstant turi būti ne mažesnė kaip +15 ºC, o santykinis oro drėgnis turi būti 70 proc. Norėdami užtikrinti geriausią rezultatą vandenines dangas denkite kontroliuojamoje aplinkoje. Dengiant pernelyg drėgnoje aplinkoje dangoje esantis vanduo negalės tinkamai išgaruoti ir ji gali susiraukšlėti. Kita vertus, esant per mažam santykiniam oro drėgniui gali nesusidaryti vientisa dangos plėvelė.

Prižiūrėkite vandeninėmis dangomis dengtus paviršius

Gali atrodyti, kad vandeninėmis dangomis dengtiems paviršiams reikia papildomos priežiūros, tačiau taip nėra. Išskyrus ekstremalias sąlygas, šiomis dangomis dengtus paviršius reikia atnaujinti ne anksčiau nei dengtus kitomis dangomis, t. y. ilgainiui gali prireikti minimalaus atnaujinimo.

 

Norint atnaujinti vandenines dangas nebūtina naudoti tą pačią įrangą, kuria dengėte. Dangai atnaujinti arba pažeistai dangai atkurti galite naudoti teptuką arba volelį. Vandeninėms dangoms dengti ypač tinka teptukai sintetiniais, pvz., poliamidiniais (nailoniniais) arba poliesteriniais, šereliais.

 

Šie mūsų ekspertų patarimai padės Jums pasiekti optimalų rezultatą naudojant vandenines metalo dangas. Jas naudodami labiau tausosite aplinką ir dažytojų sveikatą. 

 

Norite gauti daugiau informacijos ir patarimų, kaip naudoti vandenines metalo dangas? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį, o jei turite klausimų, susisiekite su mumis.

 

Naujienlaiškio prenumerata

Ekspertų kontaktai

 

Tikkurila

Autorius Tikkurila

Temos: Metalo paviršiai

Naujienlaiškio prenumerata

Naujausi straipsniai

Straipsniai pagal žymes